Jakie oświetlenie do ściany z cegły w salonie, sypialni lub na korytarz?

Spis treści:

Oświetlenie ściany z cegły

Dawniej w zamkach, komnatach czy domach cegła bez tynku była naturalnym wykończeniem wnętrz.

Obecnie w współczesnym domach - najczęściej w salonie - coraz częściej wraca się do tego motywu przy aranżacji wnętrz, aby przywrócić klimat minionych epok lub wprowadzić nieco surowego i industrialnego stylu do wnętrza.

Czasem odsłania się starą zużytą cegłę pod spodem aby stworzyć wiarygodny element dekoracyjny. Innym sposobem, jest położenie na otynkowane ściany - gotowych płytek ceglanych - imitujących nieotynkowaną cegłę, lub kamień. Dzięki temu zastąpienie zwykłej płyty gipsowo-kartonowej pięknym murem jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. 

Ale samo odsłonięcie lub dodanie cegły na ścianie nie wystarczy, aby uzyskać pełny efekt, jaki mur może dodać do Twojego domu wewnątrz i na zewnątrz. Prawdziwa prezentacja ścianki z cegły w salonie, sypialni, korytarzu lub dowolnym innym pomieszczeniu wymaga odpowiedniego podświetlenia.

Jak oświetlić ścianę z cegły - czerwonej lub jasnej

Odkryj 5 technik na odpowiednie oświetlenie ściany z cegły w domu i mieszkaniu.

Wyłożyłeś już bok pomieszczenia cegłą lub płytkami ceglanymi?

Istnieje wiele kreatywnych sposobów na podkreślenie kamienia i oświetlenia cegły, aby zaakcentować fakturę, kolor, styl i piękno.  Warto wybrać podświetlenie które najlepiej zaprezentuje piękno okładziny z cegły i podkreśli strukturę ściany. 

Dowiedz się jak oświetlić ceglaną ścianę, aby uzyskać pożądany efekt - poznaj 5 praktycznych i sprawdzonych pomysłów. 

1. Oświetlenie sufitowe - nad ścianą z cegły

W tej metodzie oprawy oświetleniowe są umieszczone na suficie lub suficie podwieszanym - świecąc z góry w dół. Zwykle lampy sufitowe ustawia się blisko powierzchni ściany - lica cegły, dzięki czemu można w nią świecić pod dość wąskim kątem. Światło powinno jedynie muskać ceglaną ścianę, a nie świecić bezpośrednio na nią.

Rozmieszczenie opraw oświetleniowych i kąt strumienia będą odgrywać ogromną rolę i wpływać na ostateczny wygląd Twojej przestrzeni. Najczęściej do tego celu wybiera się żarówki o wąskim kącie świecenia mniejszym niż 60 stopni, aby światło skupiało się na ściance a nie na całym pomieszczeniu. Jeśli oprawy zostaną umieszczone zbyt blisko teksturowanej ściany, mogą stworzyć głębokie cienie, które będą wyglądać surowo i nie zachęcająco. 

Często wybierane lampy na sufit montowane nad ścianą z cegły to: 


2. Podłogowe oświetlenie ściany z cegły - świecące z dołu w górę

Większość elementów oświetlenia kieruje strumień światła z góry na podłogę. Możesz jednak pójść pod prąd i wybrać niesztampowe i ciekawe rozwiązanie - podświetlenie ścian z cegieł, które pochodzi od dołu.

Ta metoda najlepiej sprawdza się na powierzchniach teksturowanych, dlatego idealnie nadaje się do czerwonych cegieł lub białych cegieł. Podobnie jak w przypadku opraw zamontowanych na suficie, nieco światła zostanie odbita z powrotem do pomieszczenia i nada mu bardziej przytulny i relaksujący charakter. Gdzie umieścić oprawy? Twój wybór! Na podłodze, nad listwą przypodłogową lub nawet możesz je wbudować w podłogę. 

3. Równomierne oświetlenie całej ścianki ceglanej regulowaną lampą kierunkową mocno odsuniętą od ściany

Nie jesteś zwolennikiem podkreślania surowej powierzchni swojej ceglanej ściany? Nie martw się – istnieją sposoby na uzyskanie mniej mrocznego - cieplejszego wyglądu czerwonej cegły. Jednym z nich jest oświetlenie całej ścianki z cegły za pomocą opraw oświetleniowych istotnie oddalonych od ściany.

Metoda ta skupia się na odsunięciu opraw oświetleniowych od ściany, tak aby światło równomiernie rozłożyło się na ścianie, a nawet subtelnie wypełniło wszelkie wgłębienia czy pęknięcia na jej powierzchni. Dzięki temu pobędziemy się nieco mrocznych cieni na cegle lub kamieniu i uzyskamy bardziej ciepły efekt.

Kluczem jest tutaj odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła, tak aby nie znajdowały się ani za blisko, ani za daleko od siebie – chcemy stworzyć ciągły strumień światła na całej ceglanej ścianie. Jeżeli chcemy ocieplić wygląd czerwonej cegły - dobrym rozwiązanie będzie również wybór ciepłego źródła światła - w okolicy 3000 Kelwinów.

Często wybierane lampy do równomiernego oświetlenia całej ścianki ceglanej: 


4. Ceglana ścianka podświetlona kinkietami

Oświetlenie w podłodze lub na suficie to nie jedyny sposób, aby podkreślić fakturę ścian z cegły lub kamienia. Kinkiety, mogą również pomóc w wyeksponowaniu ściany z białej cegły lub czerwonej. Lampy ścienne emitujące światło w górę i w dół po kamiennej lub ceglanej ścianie, są efektowne i mogą zapewnić ciekawy efekt wizualne w sypialni czy salonie. Takie kinkiety mogą świetnie się sprawdzić, gdy chcesz mieć trochę światła na podłodze i suficie. 

Często wybierane kinkiety pasujące na ściankę z czerwonej cegły:


5. Punktowe oświetlenie ścianki z uwidocznioną cegłą

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na określone fragmenty ceglanego muru, sięgnij po mniejsze oprawy oświetleniowe, które rozjaśnią tylko wybrane miejsca. Na przykład wybierz świecące lampy z wąskim strumieniem światła aby uwidocznić swoje ulubione dzieło sztuki powieszonej na ceglanej ścianie. 

Możesz także użyć oświetlenia LED do podświetlenia ceglanej ściany które obecnie staje się standardem w przypadku nowoczesnych wnętrz.

Często wybierane lampy do oświetlenia punktowego ściany z czerwonej cegły:

Komentarze (1)

    • Aleksandra
    • 2024-07-25 12:39:23
    Ach ta czerwona cegła, mam u siebie płytki imitujące czerwoną cegłę, kamień dekoracyjny i ta ceglana płytka wygląda jak prawdziwa cegła. Polecam ją podświetlić bo bez takiego oświetlenia wygląda mrocznie - niczym w zamku :)

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...